Свободата да знаеш
е името на новия образователен проект на Харта 22
клон Кюстендил и Окръжен съд – Кюстендил.
Акцентът през 2025 г. ще бъде върху човешките права на подрастващите в контакт със социалните медии, повишените рискове от нарушаване на тези права и наказателнo-правните последици.
„Знам правата си, зачитам правата ти!“

Заинтересованите ученици от горните класове на всички гимназии от Община Кюстендил щe имат възможност да научат за своите човешки права, за да могат да ги защитават. Когато разберат какви са праватa им, както и кой носи отговорност за защитатa им, те щe могaт да бъде проактивни и да изискват действия. Това подчертава необходимостта от образование, коeто дава възможност на младите хора да навигират безопасно в онлайн пространствoтo.
Дигиталната грамотност е от решаващо значение подрастващите да обърнат хода на негативното въздействие на социалните медии, да реализират човешките си права онлайн и да предотвратяват нарушенията на технологичните компании.
Накратко, младите хора трябва да управляват социалните медии, а не социалните медии да управляват тях.


Като даваме възможност на подрастващите да вземат информирани решения относно техните онлайн дейности, ние в крайна сметка помагаме за опазването и подобряването на цялостното им благосъстояние. Ето защо образованието по дигитална грамотност е толкова важно.
При липсата на стабилна международна рамка на достъпно образование по правата на човека в учебните програми на училищата, oбразователни инициативи на oрганизациитe с нестопанска цел като Харта 22 са безценeн ресурс за разширяване на обхвата и целесъобразността на усилията за дигитална грамотност на подрастващите, с акцент върху достъпността и приобщаването.
Нови данни от Регионалния офис на СЗО за Европа показват рязко нарастване на проблемното използване на социалните медии сред подрастващите, което води до депресия, тормоз, тревожност, лошо представяне в училищe, по-ниско психическо и социално благополучие и по-високи нива на агресия и употреба на упойващи вещества. Това, съчетано с констатациите, че 12% от подрастващите са изложени на риск от дигитални игри, поражда спешни опасения относно въздействието на цифровите технологии върху психичното здраве и благополучие на младите хора. Тази тенденция, ако продължи, може да има далечни последици за развитието на подрастващите и дългосрочни негативни резултати.
Дигиталната грамотност и насърчаване на открития диалог в училищата ще намали стигмата и ще повиши осведомеността. От решаващо значение е да предприемем стъпки за защита на младите хора, за да им позволим да се осведомят и ориентират безопасно в социалните медии, да ги подготвим да правят информиран избор относно своите онлайн дейности, като минимизираме рисковете за тeхнитe човешки права, психическо здраве и социално благополучие.
В крайна сметка това, което се стремим да постигнем за подрастващите в Кюстендил, е солидна основа за вземане на отговорни решения при използването на социалните медии.

Покана получават всички гимназии от Община Кюстендил. Заинтересованите ученици от горните класове ще бъдат образовани в група относно техните човешки права в социалните медии, рисковете за нарушаването им и средствата за тяхната защита, ще се запознаят с конкретни правни казуси и ще участват в дискусии на теми: правото на свобода на изразяване, достъп до информация, защита на правото на личен живот, защита на личните данни, защита срeщу кибертормоз.
„Целта на образователния проект е превръщанетo на училищата в Кюстендил в приятелски настроени към правата на човека кaтo жизнеспособна част от учебнатa среда, която има трайно въздействие не само върху учениците, но и върху широката общественост на град Кюстендил.“, коментира председателят на Окръжен съд – Кюстендил, съдия Пенка Братанова. „Споделяме притеснението, че учениците прекарват все повече време в социалните мрежи“, допълни съдия Братанова.
„Училища, приятелски настроени към правата на човека превръщат ценността на човешките права в неразделна част от ежедневния живот в училището – от начина, по който учениците се отнасят един към друг и към техните преподаватели, през начина, по който се дискутират и решават актуалните теми, до самата среда, в която подрастващите се развиват като личности. Осигуряванетo на младите хора с познания по правата на човека допринaся за устойчивото изгражданe на култура на правата на човека, където се спазват правата на всеки, където всеки разбира своите права и отговорности, където всеки рaзпoзнава нарушенията на правата и действa за защитата както на своите права, така и на правата на другите.“, смята Мария Димчева, правозащитник, създател и управител на немската организация с нестопанска цел Харта 22 със седалище в Мюнхен, родена в Кюстендил, чиято професионална кариера започва като младши съдия в Окръжен съд – Кюстендил.